Ny medlem

| 2 augusti 2021

Välkommen till Svenska Kommunal Pensionärernas Förbund (SKPF) avd 25 i Kristianstad

Du är välkommen till oss i vår förening. Vi månar om våra medlemmar på alla sätt.

Vår intension är att skapa en gemenskap, där vi träffas, umgås och har trevligt tillsammans. Vi har aktiviteter med underhållning, information om olika aktuella ämnen. Utbildningar bl.a. i cirkelform. Underhållningen kan bestå av sång och musik, föredrag med olika teman. Föreningen bjuder alltid på fika vid dessa tillställningar. Det ingår även bingo och lotteri i våra aktiviteter. Bussresor med många spännande resmål är inte att förglömma. Avdelningen anordnar restaurangbesök med underhållning och 3-rättersmiddag en gång om året. Julfest med julbord, Luciafirande med sång och musikunderhållning avrundar alltid året.

Distrikt Skåne anordnar varje år en SKPF-dag där 3-rätters middag med musik och dans ingår någonstans i Skåne.

Information får du enklast genom vår hemsida www.skpf.se/avdelningar/skane/kristianstad-avd-25

Annonser i Kristianstadsbladet

Medlemstidningen Skåne Senioren kommer ut 4 gånger om året och

tidningen Här & Nu kommer ut 6 gånger om året till våra medlemmar.

Vår expedition finns på Krinova vid Högskolan. Expeditionen är öppen tisdagar

kl 10.00-12.00.

Du når oss på telefon 044-100213 tisdagar kl 10.00-12.00 Övrig tid går det bra att ringa vår ordförande på telefon 0708-968571

Skulle vi vara upptagna på något sätt när du ringer, då ringer vi upp dig.

Ännu en gång hjärtligt välkommen till oss.

Styrelsen