Styrelsen för SKPF avd 49 vill önska alla medlemmar en härlig sommar! Nästa gång vi ses är onsdag 19 augusti då det är Aktivitetsdag på Marsbäcken. Se vidare under aktiviteter! Välkomna! PROVA PÅ BOULE! Vid Gertrudsvik 2 september kl 11.00. Välkommen!
I vår förening kan du ta del av gemenskap, medlemsträffar, resor, cirkelverksamhet, info/föreläsningar.
Vill du veta mer om utbudet kontakta oss på telefon 076-894 07 43.
Planerar vi något annonserar vi i VT under föreningar och på hemsidan.
Välkommen till oss i vår förening och HÖR av dig om du har några frågor.
Medlemsträffarna håller oftast till i Marieborgskyrkans lokaler.
Vi arbetar för en bättre vardag för dig som är pensionär. Det gör vi genom aktiviteter, bra förmåner och att vara äldres röst i politiken. Ju fler vi är desto starkare blir vi.
SKPF Pensionärerna är ett av Sveriges största pensionärsförbund och öppet för alla, oavsett yrkesbakgrund. Vi är politiskt och religiöst oberoende.
Aktivitetsdag på Marsbäcken
Välkommen till en aktivitetsdag på Marsbäcken! Vi bjuder in medlemmar i SKPF avd 49 till en trivsam dag. Onsdag 19 augusti kl 12.00 vid Marsbäcken. Vi bjuder på grillad korv med bröd. Ta med egen dryck och gärna något bra att sitta på, till exempel en filt eller en stol. Njut av naturen och frisk luft. Anmälan senast 16 augusti! Ange i anmälan om skjuts önskas från busshållplats Gertrudsvik.
Prova på Boule
Onsdag den 2 september kan du prova på att spela Boule. Vid Gertrudsvik, kl 11.00. Ingen anmälan, bara kom! Välkommen!
I Marieborgskyrkans lokal
Hörselvården besöker oss. Underhållning av Gullis och Åke. Mer info kommer.
| 11 juni 2026 | Kl 09.00 samlas styrelsen och värdinnor i köket till vandrarhemmet vid Marsbäcken. Ett febrilt arbete kom igång med att förbereda mat och duka för ca 70 medlemmar som börjar att strömma till redan kl 12.00. Läs mer här
| 23 maj 2026 | " En resa ut till dom få där flera borde tro att här man man VISST bo" Läs mer här
| 12 maj 2026 | Läs mer på KLT:s sida här: Läs mer här