AVD 56

Välkommen till SKPF Pensionärerna i Arvika önskar styrelsen!

Vi arbetar för en bättre vardag för dig som är pensionär. Det gör vi genom aktiviteter, bra förmåner och att vara äldres röst i politiken. Ju fler vi är desto starkare blir vi.

SKPF Pensionärerna är ett av Sveriges största pensionärsförbund och öppet för alla, oavsett yrkesbakgrund. Vi är politiskt och religiöst oberoende.

Välkommen!

Avdelningsfakta

  • Medlemsavgift per år: 225 kr
  • Antal medlemmar: 998
  • Ordförande: Eva Svensson
  • Telefon: 0730538745
  • Mejl: arvika.avd56@skpf.se
  • Adress: Hamngatan 22, 671 31 Arvika

En givande gemenskap

  • Hos oss kan du resa, gå på kurs, njuta av kultur och träffa nya och gamla vänner!
  • Vi erbjuder trygga försäkringar genom avtal med Folksam
  • Ta del av generösa rabatter via ditt medlemskort
  • Vi arbetar för medlemmarnas intressen i alla frågor som rör pensionärslivet!
  • Sex nr/år av vår populära medlemstidning Här&Nu
  • Lägst medlemsavgift av alla pensionärsorganisationer
Bli medlem här

Aktiviteter

04/09

Avd 56 Arvika: Biokväll!

Vi bjuder på en biokväll i Årjäng!

Läs mer här

Fredagen den 4 september bjuder vi på bio på Nordmarkens skola, Skolvägen 3, Årjäng. Vi kommer att se "Biodlaren" som delvis är inspelad i Åmotsfors och Koppom. Den handlar om en biodlare och hans dotter. Ingen anmälan och transport ordnar man själv. Välkomna önskar styrelsen SKPF pensionärerna Arvika Eda Årjäng!

Anmälan

Person: Eva Svensson

Tel: 073-0538745

Avdelningssida: Avd 56 Arvika

Nyheter från avd 56

Sillunch!

| 8 oktober 2025 | Sillunch med information från Demensförbundet! Läs mer här

Teaterresa!

| 8 oktober 2025 | Den 29 juni åkte vi på teaterresa till Färgelanda för att se friluftsteatern "En dråplig historia", teatern handlade om arsenikprästen i Silbodal. Resan startade med buss i Arvika och hämtade sen upp medlemmar i Åmotsfors och Årjäng. Trots blåst så var vädret okej och regnet höll sig borta. En trevlig och uppskattad teater med både allvar och skratt. Läs mer här

SKPF pensionärernas kongress!

| 30 juli 2023 | Avdelningens ordförande Eva Svensson i talarstolen på förbundets kongress den 13 - 15 juni. Eva pratar för avdelningens motion angående mobil mammografi. Tyvärr så röstade kongressen för avslag och vi förlorade med bara några röster. Läs mer här

Visa fler

Medlemsförmåner