Vår målsättning är att verka för medlemmarnas sociala gemenskap och trivsel genom att arrangera medlemsmöten, studiecirklar, resor och utflykter.
ALLA pensionärer är VÄLKOMNA att bli medlemmar. Tidigare yrkesgrupp eller facklig tillhörighet har ingen betydelse.
TA MED EN VÄN. Alla är välkomna till våra möten och resor. Så ta med en anhörig eller en vän även om hon eller han inte är medlem i SKPF.
HEMSIDAN uppdateras efter hand, till exempel med vilken information och vilka underhållare som kommer till månadsmöten. Du kan också läsa om resor som vi har gjort och om möten som vi har haft.
Vi brukar annonsera i KT-Kuriren före medlemsmötena. Du kan lämna din e-postadress till oss och få till exempel mejl före varje medlemsmöte. Skicka ett mejl till degerfors.avd29@skpf.se och skriv: Skicka mejl!
STAVGÅNG
Alla som är intresserade av att vara med i Stavgången kan ringa till Inga-Britt 073-0670615. Sträckan och hastigheten är frivillig och vi brukar vara ute ungefär en timma varje gång. Vi vandrar i två grupper, en med högt tempo och en med lite lugnare. Som vanligt startar vi från TRÄFFPUNKTEN på Brattgränd klockan 09.30 dit båda grupperna återvänder för en fikastund. Uppehåll under jul och en tid under sommaren.
ALLA ÄR VÄLKOMNA.
SYCIRKEL
Sycirkeln startar 14 september klockan 14.00 på TRÄFFPUNKTEN.
Ledare är Inger Bergdahl. 073-5570325
ALLA ÄR VÄLKOMNA.
Läs mer längre ner på sidan under NYHETER FRÅN AVD 29 - Allt om SKPF i Degerfors
Julbordskryss med Cinderella
Julbordskryssen kostar 699 kronor. Lämna stress och måsten i land och följ med på en härlig julkryssning med Viking Cinderella. Åter igen har Svenska Kocklandslaget komponerat ett fantastiskt julbord med nordiska klassiker och underbara smaker. Ombord väntar också kalla drycker, spabehandlingar, julhandel i taxfree och suverän underhållning! Anmälan sker till: Eivy Åman Nilsson tel 073 526 4266 Bokas senast 3/11 Avresetid skickas ut tillsammans med resebevis & faktura . Pris fr: 688:- I priset ingår: • Bussresa hemorten - Stockholm t/r: • Dygnskryssning med Viking Cinderella, Stockholm - Mariehamn t/r. • Del i insides B2-hytt med golvstående sängar. • Julbord inkl öl/vin/läsk, kaffe & dessert i restaurang The buffet. • Obligatoriskt bränsletillägg 48:- Tillägg/person: Frukost 145:- Brunch 230:- Julbord i restaurang Seaview (exkl dryck) 110:-, Del i fönsterhytt kat A 100:- Enkelhytt insides 195:- Enkelhytt utsides 395:- Bussanslutning: Grums-Vålberg-Karlstad Bra att veta: Viking Cinderella avgår Stockholm-Mariehamn kl. 17.00 och är åter dag två kl. 14.00. ANMÄLAN SENAST 3 NOVEMBER TILL Eivi Åman Nilsson, 073-5264266 eller till Pelle...
Avdelningssida: Degerfors avdelning 29
Shoppingresa till Marieberg 12 december
Följ med till MARIEBERG! Tisdag 21 decenber Avfärd från Parkeringen vid Nämndhuset (Kommunhuset) klockan 09.00. Avfärd från garaget på Gjuterigatan klockan 08.30 och bussen går via Strömtorp till samhället. Flera matställen finns på Marieberg. Vi åker från Marieberg cirka klockan 14.00 till Robertsson om någon vill handla i deras chark. Resan kostar 100 kronor som du betalar kontant när du kliver på bussen i Marieberg. Du får gärna ta med en anhörig eller vän på resan även om hon eller han inte är medlem i SKPF. Du kan också anmäla dig till Pelle 070-3336711 eller Bengt 070-3969092 eller mejla till degerfors.avd29@skpf.se, VÄLKOMMEN MED DIN ANMÄLAN!
Avdelningssida: Degerfors avdelning 29
Medlemsmöte på Tunet klockan 14.00.
Onsdagen 17 januari. Medlemsmöte på Tunet klockan 14.00. Underhållning. Kaffe med smörgås
Avdelningssida: Degerfors avdelning 29
| 18 augusti 2023 | FOLKPARKSDAGEN i Degerfors Folkets Park 17 augusti 2023. Läs mer här
| 23 februari 2023 | SKPF avdelning 29 i Degerfors Läs mer här
| 23 februari 2023 | Bussresor under året Läs mer här