Information
Vi arbetar för en bättre vardag för dig som är pensionär. Det gör vi genom aktiviteter, bra förmåner och att vara äldres röst i politiken. Ju fler vi är desto starkare blir vi.
SKPF Pensionärerna är ett av Sveriges största pensionärsförbund och öppet för alla, oavsett yrkesbakgrund. Vi är politiskt och religiöst oberoende.
Välkommen till SKPF Norrtälje avd. 110.
Vår expedition finns i Folkets hus i Norrtälje på Galles gränd 5.
Vi har öppet onsdagar kl 10.00-12.00.
Tel.nr 0176-17272.
Månadsmöte
Den 22-a oktober kl 13.00 har vi månadmöte. Vi får besök från Roslagens sparbank som informerar om säkerhet vid bankärenden, swish och bankid m.m Det kommer att finnas tid till om någon behöver hjälp. Kaffe och smörgås serveras till en kostnad av 40 kr. Anmälan senast den 14-e oktober.
Avdelningssida: Norrtälje, avd 110
Hjalmars revy
Den 23-e oktober ska vi åka till Hjalmars revy i Brevensbruk. Föreställningen som vi ska se heter "Hjalmars Lyckopiller". Buss avgår från Norrtälje bibliotek kl. 10.00 Priset är 1.400:- . I detta ingår bussresa, 3 rätters revysupé samt teaterbiljett. Anmälan som är bindande senast den 9-e september. Begränsat antal medlemmar. Endast för medlemmar. Betalning senast den 15-e september.
Avdelningssida: Norrtälje, avd 110
Sopplunch
Välkommen på sopplunch torsdagen den 12-e november kl.12.00. OBS! TIDEN. Vi kommer att vara i orienterarnas lokal I Vigelsjö. Förutom lunch så blir det quiz till kaffet. Kostnad 120 kr för medlemmar. 170 kr för icke medlemmar. Betalas på plats med swish eller kontant. Anmälan senast den 4-e november till vår expeditionstelefon eller via mail.
Avdelningssida: Norrtälje, avd 110
| 9 oktober 2026 | Den 8-e oktober hade vi vårt höstmöte i avdelningen. Där behandlades verksamhetsplan, budget och tidsplan för 2027. Vi beslutade också om medlemsavgiften för nästa år m.m. Efter detta så serverades vi räksmörgåsar samt kaffe och kaka. Lasse Avermalm underhöll med trevlig musik. Och några hade turen att vinna på lotteri Läs mer här
| 13 september 2026 | Lördagen den 12-e september gjorde vi en resa på Göta kanal. En mycket intressant dag där vi bl.a passerade 16 slussar. Vi åkte med M/S Bellevue där vi serverades både förmiddagskaffe samt lunch. En mycket trevlig dag som avslutades med bussfika på hemvägen. Läs mer här
| 11 september 2026 | Den 10-e september hade vi vårt första månadsmöte för hösten. Vi hade bjudit in Roine Karlsson som visade bilder och berättade från 70- och 80-talet. Det var mycket intressant. Roine har arbetat många år som fotograf så det fanns mycket att visa och berätta om. Det var ett välbesökt och uppskattat möte som vi avslutade med kaffe och smörgås. Läs mer här