Årsmöte den 25 feb. 2026
| 25 februari 2026
Årsmöte på Medan med info. mötesförhandlingar och fika.
Årsmötet lockade 38 medlemmar som trotsade kylan. Vi fick nyttig information av Nina Fjellner om fallolyckor. Hon är väl insatt i ämnet, har jobbat som fysioterapeut innan hennes nuvarande arbete. Att fallolyckor är den största dödsorsaken i Sverige och att kostnaden i Sverige är 70milljarder pr år, var nytt, iallafall för mig.
Ordförande öppnade mötet och hälsade välkommen.
Mötesförhandlingar i vanlig ordning. Två nya ledamöter valdes, Kristina Arvidsson och Kristina Holmström. Majlis Vidman och Malin Sjölund slutade på grund av hälsoskäl. Vi tackar dom för lång, trogen och engagerat tjänst. Majlis var den som startade SKPF i Arvidsjaur och det var 2012. Då var det ca. 200 medlemmar.
Frågan om Yttertjärns vara eller icke vara, lyftes och ska diskuterades på ett medlemsmöte längre fram.
Det bjöds på goda mackor, kaffe och gofika. Våran köksgrupp ska ha stjärnor i kanten för varje gång det serveras mat/fika. Stor eloge till er.
Vi tackar för det gångna året /styrelsen
