Våravslutning restaurang LIME

| 22 maj 2019

Våravslutning för SKPF Pensionärerna på Restaurang LIME den 22 maj. Underhöll gjorde Lars-Håkans orkester.

SKPF Pensionärerna avd 30 Jämtland

Ordförande Britt Wikman hälsar ca 100 medlemmarna välkomna till vårens sista medlemsmöte. Med anledning av OSDs konkurs blev det ny plats och nytt datum för detta möte, som trots det blev mycket uppskattat. För underhållningen stod Lars-Håkans glada spelmän. De inleder med Nordlunds Mazurka, en låt från Norge. Vidare bjuds vi på en härlig bandning av låtar varav endast en del kan räknas upp här. Tex SprängLundgrens Hambo, Åke Lindqvists låt Lillsjön, Stig Hansson alias Jules Sylvains låtar När en stjärna från Himlen faller och Bondtolva, Livet på Storfjäll som är en schottis. När vi sitter och äter tycker Lars-Håkan att det passar bra med Polka från RansÄter. Maten som vi avnjöt var Lax med sås och potatis samt goda sallader och röror till, sen blev det kaffe med en kaka, som personalen bjöd oss vi borden.

Vidare fick vi lyssna till Trestegsvals av Jularbo, Bertil Englunds Kalorijakten, det behövdes efter all den goda maten. Vi påminner att nästa år det kongress för SKPF Pensionärerna och då har vi möjlighet att påverka genom att skriva motioner. Motionerna ska vara oss till handa i Avd 30 senast den 7 oktober. Vi passar också på att uppmana alla våra medlemmar att göra sin plikt och gå och rösta till EU valet. Sen kommer påminnelse av Bo Sandholm om vår kommande resa till Laxviken den 11 juni. Det finns några platser kvar. Vi påminner om sommarens Tisdagsdax på Jamtli. Den 30 juli är det SKPF som ansvarar för arrangemanget. Annons kommer den 24 juli. Den 6/8 är Alla Pensionärers Dag. Britt tackar alla medlemmar som kommit till vårens sista möte så ses vi den 10 september, vart det nu blir kommer att synas i kommande annonser. Så var det Lotteriflickornas tur, vinsterna bestod av fina blomamplar, lotter mm många lotter såldes denna kväll. Vi önskar Alla våra medlemmar en riktigt skön sommar.