Allt om SKPF i Degerfors

| 24 januari 2024

Här kan du läsa om vår förening

SKPF I DEGERFORS

Vår målsättning är att verka för medlemmarnas sociala gemenskap och trivsel genom att arrangera medlemsmöten, studiecirklar, resor och utflykter.

Verksamheten under coronan stod stilla, men nu har vi kommit fram till ljuset i tunneln. Det är mycket tack vare att vi har fått vaccin och vi äldre har fått sammanlagt sex stycken injektioner. Det var endast stavgången som fortsatte med sina vandringar under coronatiden. Bra gjort! Stavgänget har Träffpunkten som start, går sina promenader och kommer tillbaka dit och fikar varje torsdag förmiddag. Vill du vara med kan du ringa Inga-Britt Nilsson 073-0670615. På torsdagar, fast på eftermiddagen, är det också sycirkel i vår lokal på Brattgränd. Trevligt! Det är Inger Bergdahl som har varit ansvarig och är du intresserad så ring till henne, 073-5570325.

Vi är cirka 365 medlemmar.

Från och med år 2023 är medlemsavgiften 225 kronor för medlemmar i Degerfors avdelning. Förbundet behåller 125 kr, distriktet 10 kr och vi får resterande 90  kr för varje medlem. Det är förbundet som höjer avgiften med 15 kronor och därför har vi höjt den från 210 till 225 kronor. Olycksfallsförsäkring ingår vid färd till och från allt i SKPF:s regi. Avgifterna varierar något mellan avdelningarna.

ALLA pensionärer är VÄLKOMNA att bli medlemmar. Tidigare yrkesgrupp eller facklig tillhörighet har ingen betydelse.

POLITISK obunden. Kan ta ställning i politiska frågor för att kunna påverka men inte ta ställning för ett visst parti.

RELIGIÖST obunden. Kan ta ställning i religiösa frågar men inte vara för eller mot en viss religion.

TA MED EN VÄN. Alla är välkomna till våra möten och resor. Så ta med en anhörig eller en vän även om hon eller han inte är medlem i SKPF.

HEMSIDAN uppdateras efter hand, till exempel med vilken information och vilka underhållare som kommer till månadsmöten. Du kan också läsa om resor som vi har gjort och om möten som vi har haft.

Vi brukar annonsera i KT-Kuriren före årsmötet i februari och höstmötet i oktober, men inte alltid före de andra medlemsmötena. Men du kan lämna din e-postadress till oss och få till exempel mejl före varje medlemsmöte. Skicka ett mejl till degerfors.avd29@skpf.se och skriv: Skicka mejl!

BILDER PÅ HEMSIDAN OCH TIDNINGAR. Vi tar foton på informatörer och underhållare på medlemsmöten som kan komma in på hemsidan och/eller tidningar. Men foton på deltagare publiceras aldrig utan medgivande från den fotograferade.

VÄLKOMMEN TILL VÅRA MÖTEN

KOM GÄRNA TIDIGARE ÄN UTSATT TID på våra möten. Vi börjar med lottförsäljningen minst en halvtimme innan själva mötet. Kontanter eller swish,

ALLERGI. Flera av våra medlemmar är mycket känsliga för olika dofter. Visa hänsyn och undvik parfym och annat som kan var besvärligt för en allergiker.

Är du MATALLERGIKER? Bäst är att själv ta med bröd till kaffet. Det går även att säga till en dag i förväg, så kan vi handla socker-, laktos- eller glutenfritt till mötet.

LOTTERIER. På alla medlemsmöten har vi lotteri, så kallade åror. Blommor är populära som vinster. Andra vinster kan vara till exempel choklad och kex med ost.

MÖTEN

FOLKPARKSDAGEN

ARRANGERAS av SKPF i  Örebro län:

Återkommer varje år. År 2023 firades FOLKPARKSDAGEN i Degerfors Folkets Park.

 

MEDELMSMÖTEN hösten 2023

Onsdagen 20 september. Medlemsmöte på Tunet klockan 14.00. Information av KT.Kuriren. Underhållning av B.O. Söderberg. Kaffe med smörgås.

Onsdagen 18 oktober. Höstmöte på Tunet klockan 14.00 med beslut om nästa års verksamhet och budget.  Underhållning. Kaffe med smörgås.

Onsdagen 15 november. Medlemsmöte på Tunet klockan 14.00. Jullandgång med must. Kaffe och kaka. . Föranmälan till Pelle 070-3336711 senast 6 november

MEDELMSMÖTEN våren 2024

Onsdagen 17 januari. Medlemsmöte på Tunet klockan 14.00. Underhållning. Kaffe med smörgås.

Onsdagen 14 februari. Årsmöte på Tunet klockan 14.00. Årsmötesförhandlingar och

därefter underhållning av STRÖMTORPARNA. Vi bjuder på kaffe med smörgås. Verksamhetsberättelsen kommer presenteras med projektor på duk men blir även tryckt på papper.

Onsdagen 13 mars. Medlemsmöte på Tunet klockan 14.00. Underhållning. Kaffe med smörgås.

Onsdagen 17 april. VÅRMÖTE på Tunet klockan 14.00. Vårtallrik. Kaffe och kaka. Tidigare har vi ätit sill/köttbullar med potatis på vårmöten, men köket i Folkets Hus är inte godkänt för matlagning och vi kan därför inte koka potatis. Vi får dock göra smörgåsar eller servera EN ”VÅRTALLRIK” (POTATISSALLAD + NÅGONTIN) och använda porslinet m.m. som finns där. Föranmälan till Pelle 070-3336711 senast 8 april.

 

CIRKLAR

I vår lokal, som vi kallar TRÄFFPUNKTEN och som ligger en trappa ner på Brattgränd, har vi vår möten och cirklar. Tyvärr är inte verksamheten så aktiv nu som tidigare före pandemin. ”Gubbarna” i SKPF har träffats på onsdagar då det inte har varit medlemsmöte på Tunet, men den verksamheten har gjort en paus.

Gänget som går med stavar har Träffpunkten som start på förmiddagen, går sina promenader och kommer tillbaka dit och fikar varje torsdag. Vill du vara med kan du ringa Inga-Britt Nilsson 073-0670615. Stavgångargänget har hållit igång oavbrutet även under pandemin. Bra gjort! På torsdagar, fast på eftermiddagen, är det också sycirkel i vår lokal på Brattgränd. Trevligt! Det är Inger Bergdahl som har varit ansvarig och är du intresserad så ring till henne, 073-5570325.

 

SAKNAR DU NÅGON CIRKEL ?

I möteslokalen finns tre sammansatta bord till ett stort bord och plats för 12 personer med bekväma stolar. Extra stolar finns i rummet intill. I pentryt går det att fixa fika.

Kanske DU, eller någon som du känner, har en ”hobby” som passar som cirkel och som du eller hon eller han som du känner kan bli ledare för?

Musik och sång, slöjd, trädgård är exempel på vad som passar för cikrlar. Eller är det något annat som du är intresserad av? Prata med någon i styrelsen! Om vi inte har ledare så kanske vi hittar någon.

STUDIECIRKLAR hösten 2023 och våren 2024.

STAVGÅNG. Torsdagar klockan 9.30. Startar 14 september. Anmälan till Inga-Britt, 073-0670615. Alla är välkomna.

SYCIRKEL Torsdagar varannan vecka med början 14 september klockan 14.00. Anmälan till Inger Bergdahl, 073-5570325. Alla är välkomna.

 

RESOR

14 oktober resa till Lekbergsrevyn

7 november till Bergvik i Karlstad

2 november Julresa till Mårbacka

6 december Julbordskryss med Cinderella

12 december till Marieberg och Robertssons i Örebro

5 mars 2024 till Marieberg och Robertsons

Under våren 2024 kommer vi att ha en dagsresa som vi inte har bestämt vart och när den ska gå,

Läs om resorna längre upp på HEMSIDAN under Aktiviteter!

 

REGLER FÖR VÅRA RESOR:

(Andra regler för resan till Dalarna. Se ovan!)

Anmälan blir bindande om du inte har lämnat återbud tre dagar före resan. Då måste du tyvärr betala bussresan. Däremot behöver du inte betala för entréer och mat om du lämnar återbud senare än tre dagar före resan.  Betalning sker kontant eller med swish på bussen. När du anmäler dig vill vi veta om du vill ha speciell mat på grund av allergi eller om du till exempel önskar vegetarisk mat. I Marieberg och i Bergvik beställer och betalar var och en maten själv. Kontant på bussen till Marieberg och Bergvik.

FÖR BUSSRESA GÄLLER DET ATT MINST 30 PERSONER ANMÄLER SIG FÖR ATT DEN SKA BLI AV.

Ta med en anhörig eller en vän även om hon eller han inte är medlem i SKPF! 

Kom gärna med förslag på resor!

 

Här är Degerforsavdelningens styrelse:

Ordförande:  Per Bäckman 070-3336711,

Vice ordf.: Stina Jansson 070-6820228

Sekreterare: Inga-Britt Nilsson 073-0670615

Kassör: Bertil Arnelid 076-8259125

Ledamot: Viola Norrman 070-2743245

Ersättare: Berit Johansson 070-5692672

Ersättare och reseledare: Bengt Persson 070-3969092

E-post till avdelningen är: degerfors.avd29@skpf.se

VI SAMARBETARE MED  FOLKSAM

Nya medlemmar som är under 70 år kan teckna en försäkring som heter SJUKDOM60+.  Du får dock inte teckna den om du har varit medlem i mer än 6 månader, för då räknas du inte som ny medlem. Försäkringen gäller till 85 års ålder.

Om du har varit medlem i kommunal, får du behålla Hemförsäkringen och Medlemsförsäkringen FRITID som du hade där om du blir medlem i SKPF. Medlemsförsäkringens namn ändras till OLYCKSFALL60+. Överföring sker automatiskt.

Det här med försäkringar är inte lätt!  Kontakta gärna SKPFs Örebrodistrikts försäkringsman Christer Eriksson som bor i Kumla (070-5807099) om du vill fråga något om dina försäkringar eller ta kontakt direkt med FOLKSAM.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.